Jak działają fundacje na rzecz zwierząt?

Choć świadomość ludzi odnośnie potrzeb i praw zwierząt rośnie z każdym rokiem, niestety świat wciąż pełen jest stworzeń, które potrzebują naszej pomocy tu i teraz. To właśnie z tego powodu na świecie działają fundacje, których celem jest szeroko pojęta ochrona zwierząt. Dziś, na przykładzie naszych własnych inicjatyw, wyjaśnimy ci, w jaki sposób funkcjonują takie instytucje.

Na jakich warunkach opiera się praca fundacji prozwierzęcych?

Aby fundacja mogła działać legalnie, musi posiadać osobowość prawną. Jej powołanie i prowadzenie przez nią działalności muszą więc zostać poprzedzone przez:

• opracowanie statutu, czyli dokumentu, w którym znajdują się wszelkie informacje dotyczące organizacji i działalności fundacji,
  • ustanowienie aktu fundacyjnego,
  • określenie wartości funduszu założycielskiego,
  • złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego,
  • dokonanie wpisu fundacji do KRS (wykonywane przez sąd).

Działalność fundacji prozwierzęcych – jak sama nazwa wskazuje – oscyluje wokół ochrony i dobrostanu zwierząt. W przypadku naszej fundacji polega ona przede wszystkim na prowadzeniu schroniska dla koni, które zostały porzucone przez właścicieli lub przekazane nam w opiekę, a także dla koni, które zdołaliśmy wykupić i w ten sposób ocalić przed maltretowaniem czy nawet oddaniem na rzeź. Naszą misją jest zapewnienie opieki weterynaryjnej oraz godziwego i komfortowego życia tym zwierzętom, które cierpią wskutek bezwzględnego traktowania przez właścicieli lub które zostały przeznaczone do rzeźni ze względu na podeszły wiek. Nasz azyl jest również domem dla wielu innych zwierząt powszechnie uznawanych za gospodarskie, w tym m.in. krów, kóz, świń, królików czy kur.

Skąd fundacje prozwierzęce czerpią fundusze do prowadzenia działalności?

Fundacja prozwierzęca funkcjonuje zarówno w oparciu o fundusz założycielski i płynące z niego odsetki, jak i dochody pozyskiwane w ramach swojej działalności. Do tych ostatnich należą przede wszystkim dotacje i darowizny – np. w formie adopcji wirtualnych – a także subwencje pochodzące od osób prywatnych czy zapisy i spadki na rzecz fundacji. To od ofiarodawcy zależy, na jaki cel związany z działalnością fundacji zostanie wykorzystana jego darowizna. Cały dochód przeznaczony jest na realizowanie działalności pożytku publicznego.

Nasze działania poza azylem dla koni

Oprócz zapewniania zwierzętom godziwych warunków życiowych realizujemy również działania związane z resocjalizacją młodzieży oraz rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych i nadpobudliwych emocjonalnie, dla których kontakt z końmi i opieka nad nimi stanowią formę terapii. Prowadzimy również prelekcje i zajęcia dla młodzieży szkolnej, których celem jest szerzenie empatii oraz świadomości o potrzebach i prawach zwierząt, a także promocja wegetarianizmu i szeroko rozumianej ekologii.

Jednym z kluczowych odłamów naszej działalności jest podejmowanie inicjatyw nowelizacji aktów normatywnych, które regulują kwestie ochrony życia i zdrowia koni. Zajmujemy się również organizacją procedur obywatelskich, których efektem ma być uzyskanie ustawowego zakazu zabijania koni i osłów. Nasze działania skupiają się w tym przypadku na walce o to, by koń z prawnego punktu widzenia przestał być w Polskie zwierzęciem rzeźnym, a zamiast tego uzyskał status zwierzęcia towarzyszącego. Współpracujemy również z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach wykroczeń popełnianych przeciwko zwierzętom.