Kuchnia społeczna – Kraków

Fundacja Tara od 19 lat ratuje konie. Prowadzi też pierwsze i największe w Polsce Schronisko dla Koni. Obecnie w Piskorzynie mieszka 121 koni i ponad 80 innych zwierząt – krowy, kozy, owce, kaczki, kury, świnie, króliki, psy i koty. Tara uratowała przed śmiercią już ponad 600 koni. Większość z nich została wykupiona z rzeźni, na targach, od ludzi, którzy źle je traktowali. Do Schroniska trafiają również „zużyte” konie służbowe, konie po sporcie i hipoterapii. Największa walka o polskie konie jest jednak wciąż przed nami. Z naszego kraju każdego roku około 300tys tych zwierząt trafia do rzeźni. Tara walczy o zmianę statusu konia na zwierzę towarzyszące człowiekowi. dzięki temu koni w Polsce już nie można będzie zabijać. Walka ta toczy się również na targach. Największy i najbardziej znany to targ w Skaryszewie, odbywający się w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu pod Radomiem. Podczas kuchni społecznej zaprezentujemy filmy ze Skaryszewa i poprosimy wszystkich o pomoc podczas targu 2014. Opowiemy o Fundacji Tara i jej podopiecznych.

KUCHNIA SPOŁECZNA
Zapraszamy wszystkich na dobre jedzenie w miłej atmosferze! Ugotuj coś pysznego i przynieś na najbliższą Kuchnię Społeczną lub po prostu przyjdź spróbować co ugotowali inni.
Kuchnia Społeczna to nie tylko wspólny obiad. To przestrzeń, którą bezpośrednio tworzą jej uczestnicy. Przestrzeń, którą zapełniają pomysłami na twórcze spędzenie niedzielnego popołudnia.
Często mamy poczucie wyobcowania i myślimy tylko o barierach, które nas dzielą. Żyjemy obok siebie, zupełnie osobno. Każdy z nas ma jakąś umiejętność, wiedzę lub rzecz, którą może się podzielić z innymi, tylko nie zdaje sobie sprawy, że ktoś w naszym otoczeniu może tego potrzebować i zaoferować nam coś w zamian. Podejmując wspólne, chociażby drobne działania, możemy stworzyć coś twórczego, trwale poprawiającego, a może nawet zmieniającego naszą sytuację. A przede wszystkim mamy okazję zbliżyć się do siebie, lepiej się poznać, a w konsekwencji stworzyć realne więzi, znaleźć przyjaciół.
Dlatego wspólnemu niedzielnemu obiadowi towarzyszą kółka samokształceniowe oraz darmowe giełdy wymiany rzeczy (free shop). Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy z nas zyska zaufanie do swoich możliwości i do otoczenia, co pozwoli nam swobodniej i bardziej kreatywnie żyć.

Zasady funkcjonowania Kuchni Społecznej:

1. Kuchnia Społeczna Kraków odbywa się pierwszą i trzecią niedziele miesiąca.
  2. Kuchnia Społeczna jest formą samoorganizacji, ma charakter otwarty, co oznacza, ze każdy uczestnik/uczestniczka ma faktyczny wpływ na jej funkcjonowanie.
  3. Jedzenie musi być wegańskie.
  4. Całe jedzenie wyłożone jest na wspólny stół, wkład od każdego uczestnika/uczestniczki (oprócz gotujących) wynosi 10 zł.
  5. Gotujący korzystają z Kuchni Społecznej bezpłatnie.
  6. Zebrane pieniądze przeznaczamy na wspomaganie ważnych społecznie inicjatyw w Krakowie.
  7. Każdej Kuchni Społecznej towarzyszą wykłady, prelekcje, warsztaty tworzone na zasadzie kółek samokształceniowych przez jej uczestników/uczestniczki, dzięki którym każdy będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności. Przewidujemy również pokazy filmowe, spektakle teatralne oraz wystawy.
  8. W czasie każdej Kuchni Społecznej funkcjonuje free shop oraz organizowane są tematyczne giełdy wymiany rzeczy.
  9. Na stronie internetowej powstanie ogólnodostępna książka kucharska utworzona z przepisów, którymi uczestnicy Kuchni Społecznej będą chcieli się podzielić. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do propagowania wegańskiej kuchni.

Osoby, które chcą się podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami (przygotować warsztat lub wykład), zaprezentować swoją twórczość czy propagować inicjatywy, w których uczestniczą proszone są o kontakt mailowy kuchniaspolecznakrakow@riseup.net

FREE SHOP

Przynoście ubrania i przedmioty codziennego użytku, które chcecie wymienić nieodpłatnie na inne, bo się Wam znudziły lub są Wam już nie potrzebne. Czystki w szafie, w szafkach i na regałach, od czasu do czasu, są koniecznością – wszyscy to wiemy. Dzięki wymianie będziecie mieli/miały szansę wrócić do domu z ciuchami, sprzętami, bibelotami, etc., które będą Wam jeszcze długo służyć i cieszyć oko.

Kuchnia społeczna Kraków