Protest w Warszawie na Placu Zamkowym 21 maja 2016

W dniu 21 maja 2016 o godzinie 12:00 w Warszawie pod Kolumną Zygmunta rozpoczęliśmy protest przeciwko wywożeniu polskich koni na rzeź do Japonii.
Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA

Jeszcze dziś trudno uspokoić emocje po wczorajszym wydarzeniu. Jesteśmy zadowoleni, że w końcu udało nam się przekazać całej Polsce informację, która miała nie ujrzeć światła dziennego. Wczoraj pod kolumną Zygmunta „krzyczeliśmy” w sprawie wywozu polskich, żywych koni na rzeź do oddalonej o setki tysięcy kilometrów Japonii. My demonstranci chcieliśmy, aby usłyszał nas cały kraj. Mieliśmy ze sobą transparenty, bębny, megafony i determinację. Oprócz nas – ludzi Tary, pojawił się tłum ludzi z całej Polski. Młodzi, starsi, ale także dzieci!

Jako, że do stolicy Polski przyjeżdżają ludzie z całego świata, przyciągnięci naszą wczorajszą manifestacją i czarnymi koszulkami, którymi wyrażaliśmy swój sprzeciw podchodzili do nas i pytali co się dzieje. Dlaczego krzyczymy i dlaczego mamy transparenty z końmi. Kiedy opowiadaliśmy im, co nasz kraj chce zrobić z naszym dobrem narodowym, otwierali szeroko oczy ze zdumienia i nie wierzyli. Myślę, że wyciągnęli odpowiednie wnioski i podzielą się nimi w swoich ojczyznach. Scarlett jak zwykle swoją osobowością i charyzmą w walce o zwierzęta prowokowała ludzi do zabierania głosu i dzielenia się z nami swoim poglądem na ten temat. Bez owijania w bawełnę uświadamiała Polaków, jaki los czeka polskie konie. Nikt z mówców nie pozostawił suchej nitki na decydentach, którzy chcą doprowadzić do masakry zwierząt, apelowali, żądali zaprzestania rozmów z Japonią oraz zmiany ustawy dotyczącej wypisania koni z listy zwierząt rzeźnych.

Na manifestacji pojawili się też przyjaciele zwierząt. Pan profesor Andrzej Elżanowski znany ze swych odważnych wypowiedzi w sprawie obrony praw zwierząt, który na wstępie podziękował nam i pogratulował zorganizowania tak potrzebnej manifestacji oraz wyraził swój stanowczy sprzeciw, aby to konie miały „podróżować” przez ponad miesiąc w kontenerach, do których nikt nie będzie miał dostępu, depcząc się i maltretując nawzajem. Te, które przeżyją podróż zostaną na miejscu zarżnięte. Mówił o wielkim okrucieństwie ludzi. Bardzo dziękujemy mu za przybycie.

Głos w sprawie zabrał również sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego a także członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt pan Krzysztof Czabański. Przyznał, iż w dzisiejszej praktyce wymiaru sprawiedliwości nie jest tak, jak powinno być, są luki prawne, o czym zresztą mówił raport NIK. Stwierdził, iż w dzisiejszej rzeczywistości liczą się tylko zyski a nie dobrostan zwierząt. Obiecał, iż wraz z kolegami z parlamentu będzie działał w sprawie zmiany tego stanu rzeczy, bo jest to niedopuszczalne.

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 2

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 3

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 4

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 5

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 6

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 7

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 8

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 9

Protest manifestacja plac zamkowy warszawa TARA 10

Wiceminister kultury Krzysztof Czabanski.

Na manifestacji pojawiły się też stacje radiowe i telewizyjne, którym chcieliśmy podziękować za emisję na żywo, co pozwoliło nam na poinformowanie o sprawie milionów polaków i ludzi spoza Polski. Naszą manifestację wsparli również członkowie fundacji Viva oraz Toz, KOD. Przy okazji chcieliśmy z góry przeprosić inne organizacje, których nie wymieniliśmy o przypominanie się i wpisywanie się na FB. Planujemy zorganizowanie kolejnych manifestacji w różnych miastach Polski. Polskie konie nie mają już czasu, musimy się spieszyć. Na bieżąco będziemy dodawać na naszą stronę kolejne informacje dotyczące sytuacji koni oraz naszych dalszych planów.

Super Stacja media na temat protestu w Warszawie