Urodziny Finisz

Finisz kończy dziś 24 lata. Czas biegnie nieubłaganie szybko, nie wiadomo kiedy minęło te szesnaście lat od momentu, gdy przybył do Tary.

Finisz to wałach rasy angloarabskiej. Do schroniska trafił z krakowskiego Klubu Turystyki Konnej „Tabun”. Okazało się, że Finisz cierpi na dość częste schorzenie nóg u koni – szpat.

Szpat to zmiany zwyrodnieniowe, które dotyczą najczęściej stawu śródstępowego dalszego i stepowo-śródstopowego. Przyczyna szpatu nie jest znana. Najczęściej pojawia się on podczas aktywnego okresu treningu u koni w średnim lub starszym wieku. U koni młodych , które są przed rozpoczęciem treningów, szpat może być związany z wypuszczaniem na pastwisko i intensywnym wysiłkiem przed osiągnięciem dojrzałości szkieletu.

Choroba jednak nie przeszkadza Finiszowi korzystać z uroków życia. Raczej nie oddaje się porywczym galopadom czy szalonym zabawom z końmi. Jest spokojnym ale bardzo towarzyskim koniem. Na pastwiskach trzymał się z Luną – zimnokrwistą, łagodną klaczą. Po powrocie do schroniska wrócił do stajni staruszków i teraz zwykle trzyma się z Małą. Nie da się ukryć, że Finisz ma wyjątkowe zamiłowanie do czystości.

Pamiętacie, jak pomagał Kasi i Eli sprzątać stajnię?

Życzymy Ci Koniku, żebyś zawsze był zdrowy i szczęśliwy wśród swych czterokopytnych przyjaciół i kochających Cię ludzi.

Jeśli ktoś z Was chciałby zrobić urodzinowy prezent temu, przemiłemu konikowi i zostać jego Opiekunem Wirtualnym, zapraszamy do kontaktu: adopcje@fundacjatara.info.

urodziny