Urzędowe pismo

dn. 26/09/2011

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Ul. Chałubińskiego 400 – 928 Warszawa

Fundacja TARA niniejszym informuje o następujących uchybieniach i nieprawidłowościach, które zostały zaobserwowane przez naszych wolontariuszy podczas targu koni w Skaryszewie w lutym 2011 roku. Stwierdzamy następujące akty łamania prawa:

• Brak lekarza weterynarii;
  • Brak kontroli paszportów koni;
  • Większość kierowców prowadzi pojazdy pod wpływem alkoholu, który nadal  spożywają na targu, zachodzi więc podejrzenie, że wyjeżdżając rano z transportem koni kierowcy pozostają nietrzeźwi;
  • Brutalna przemoc  wobec przerażonych  koni podczas załadunku i rozładunku;
  • Brak poideł i siana w ciężarówkach transportujących konie do rzeźni;
  • Brak mat antypoślizgowych na trapach, brak ramp bocznych (powoduje to upadki koni, kaleczenie nóg, poważne zranienia lub nawet złamania);
  • Brak osobnych przegród dla koni;
  • Ogiery, klacze i źrebaki są ładowane do jednej ciężarówki, co prowadzi do agresji zwierząt wobec siebie, a w efekcie do poważnych uszkodzeń ciała;
  • Brak udokumentowanych dezynfekcji ciężarówek;
  • Ciężarówki przewożą większą liczbę zwierząt niż jest to dopuszczalne;
  • Brak mocowań uwiązów, konie są przywiązywane bezpośrednio do burt ciężarówek, co już w momencie ruszenia samochodu lub lekkiego hamowania powoduje upadki koni, które podcinają nogi swoim towarzyszom – dochodzi do złamań, zranień, agresji;
  • Sznury i inne narzędzia stosowane do zabezpieczenia koni w transporcie uniemożliwiają im przyjęcie naturalnej pozycji podczas transportu – uwiązy są za krótkie i w sytuacji, gdy jeden z koni upada jadąc w przeładowanej ciężarówce, wisi w na linie do końca drogi;
  • Konie podczas transportu mają spętane kończyny;
  • Konie transportowane są w przyczepach, w których jednocześnie ze zwierzętami przewożone są różne przedmioty: koła zapasowe, akumulatory, a z podłogi ciężarówek czy przyczep wystają niebezpieczne elementy;
  • Ścisk panujący w tirach uniemożliwia przegląd koni, zliczenie ich i sprawdzenie stanu zdrowia, niemożliwe jest tym samym dotarcie do zranionego zwierzęcia i udzielenie mu niezbędnej pomocy;
  • Zachodzi obawa, że kierowcy nie posiadają dokumentacji dotyczącej przewozu koni do rzeźni  – brak planów podróży, brak punktów przeładunkowych, brak miejsc postojowych, gdzie konie są wyładowywane, pojone, karmione i gdzie odpoczywają.

Powyższe zarzuty są efektem naszych obserwacji  na targu w Skaryszewie, niemniej do najbardziej  rażących aktów łamania prawa dochodzi  przede wszystkim w  nocy. Nasi wolontariusze zwracali wielokrotnie uwagę na zły stan techniczny pojazdów transportujących konie: konie są  przywożone samochodami  z wyciętymi drzwiami tylnymi, przyczepami, gdzie tylne drzwi wiązane były sznurkami, ciągnikami bez powietrza w oponach, samochody przewożą większy ciężar koni niż masa dopuszczalna pojazdu, przerdzewiałe burty przyczep związane sznurkami, często bez świateł pozycyjnych i hamowania, konie były spętane co jest niedopuszczalne w transporcie żywych istot.

Jest to największy polski targ dla koni, na którym w jednym czasie kłębią się tysiące ludzi (w ub. roku około 14,000 osób), tysiące koni (według danych szacunkowych było ich około 3,000), niezliczone ilości pojazdów. Niedopuszczalny jest tam brak egzekwowania zasad transportu koni.

W związku z tym, że na targu w Skaryszewie dnia 26 lutego 2012 roku będą obecne media , organizacje pro zwierzęce z kraju i zagranicy, informujemy, że szczególną uwagę będziemy zwracać na: obecność i jakość pracy inspektorów transportu ruchu drogowego  oraz stopień nasilenia kontroli pojazdów transportujących konie.

Powołana została Federacja skupiająca specjalistów (prawników, weterynarzy, hodowców koni, zawodników, sędziów zawodów konnych, zootechników i in.) posiadających wiedzę na temat ochrony praw zwierząt. Zgłaszamy pełną  gotowość do  współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego  podczas kolejnego targu koni w Skaryszewie, który odbędzie się 26 lutego 2012 roku.

Zwracamy się z ogromną prośbą  o podjęcie konkretnych działań przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego polegających na: obecności przedstawicieli GITD bezpośrednio w miejscu targu w Skaryszewie oraz okolicach targu (co umożliwi zatrzymywanie i eliminowanie transportów zorganizowanych nieprawidłowo), kontroli dokumentacji przewozu koni na rzeź, kontroli stanu technicznego pojazdów transportujących konie oraz kontroli trzeźwości kierowców. Działania te mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu koniom skazanym na rzeź.

Łącząc wyrazy szacunku,
Prezes Fundacji Tara Scarlett Szyłogalis