Transport długodystansowy

Transport długodystansowy koni na terenie Unii Europejskiej

Tylko w 2012r., 36 465 koni musiało przeżyć stres związany z transportem długodystansowym z jednego kraju członkowskiego UE do drugiego, zanim przyszło im spotkać się z okrutnym końcem w rzeźni. Na terenie UE konie są wręcz upychane w ciężarówkach, często nieprzystosowanych do przewozu koni, a następnie transportowane na długich dystansach – a czasem nawet drogą morską – zanim dotrą do wyznaczonego im celu. Podróż może trwać kilka dni, a zwierzęta są często transportowane przez kilka granic państwowych przed końcowym rozładunkiem w rzeźni.

Kierunek: Włochy – europejskie centrum rzeźni dla koni

Zdecydowana większość koni transportowanych na ubój trafia do Włoch. Żywe konie są rutynowo transportowane do Włoch na odległość setek lub nawet kilku tysięcy kilometrów, głównie ze wschodnich i środkowych krajów europejskich, takich jak Polska, Węgry, Litwa, ale także Belgia, Francja i Hiszpania. Konie są również transportowane spoza UE, z tak odległych krajów jak Rosja. Według włoskiego Instytutu Statystycznego, 32 841 koni zostało przywiezionych do Włoch w 2013 roku; z czego 32316 pochodziły z krajów członkowskich UE.
Apulia na południu Włoch jest głównym miejscem, do którego trafiają konie. Prawie połowa wszystkich koni transportowanych do Włoch kończy swoją podróż tutaj. Z 67 005 koni, które zostały poddane ubojowi we Włoszech w 2010r, 31 144 zabito w Apulii. Drugim najważniejszym regionem jest Veneto na północy, a następnie Emilia-Romania, Piemont, Lombardia, Lazio, Sycylia i Sardynia.

Transport koni do Polski, Belgii i Francji

Oprócz Włoch, również inne państwa członkowskie UE, takie jak Polska, Belgia i Francja, importują duże ilości koni na ubój.
Spośród 22 514 koni zabitych w 2013r. w Polsce, wiele pochodziło z Niemiec, Francji, Węgier, Litwy i Holandii.
Konie są również transportowane do rzeźni w Belgii, przede wszystkim z Holandii i Niemiec, ale również z Danii i Francji. Ogólnie jest to znacznie niższa liczba niż ilość koni zabitych we włoskich rzeźniach, w 2013r. wyniosła 8 734.
Również Francja importuje żywe konie z innych krajów UE, głownie z Belgii, Polski i Hiszpanii. Większość z nich to konie przeznaczone na rzeź. Jednak łączna liczba koni importowanych do Francji znacząco spadła z 6820 w 2007 roku do 2441 w 2012. Francja eksportuje żywe konie do Włoch, Polski, Hiszpanii i Belgii, choć znowu ilość koni dostarczanych do Włoch jest dużo niższa: 7396 w 2008r., ale 4337 w 2012.