Urodziny Derwisz

Derwisz dziś obchodzi urodziny. Nie wiadomo kiedy, „stuknęło” mu ćwierć wieku.

Derwisz jest w Tarze od 15 lat. Przyjechał do nas z Akademickiego Klubu Jeździeckiego Samotwór. Stał tam jako prywatny koń. Ten kasztanowaty 25-latek cierpi na zanik mazi międzystawowej. Nie nadawał się już do jazdy, więc zdaniem właściciela, nie było już dla niego miejsca. Właściciel nie chciał darmozjada…

Wiemy, że na Derwiszu jeździła osoba otyła.

Konik był jeżdżony bardzo rzadko, przez co był bardzo znarowiony. Człowiek, który Go dosiadał po prostu „raz na długi czas” siodłał Go i bez większej rozgrzewki, mówiąc potocznie, zajeżdżał Derwisza, co oprowadziło do znacznego uszkodzenia nóg tego konia.

Mogłoby się wydawać, że koń to zwierzę, które ma tyle siły, że parę nadprogramowych kilogramów na grzebiecie nie powinno robić Mu żadnej różnicy, jednak końskie organizmy są bardzo delikatne. Każdy, kto zwie się miłośnikiem koni i jeźdźcem, powinien wiedzieć, jak bardzo łatwo jest to delikatne zwierzę skrzywdzić i dożywotnio okaleczyć. Niestety, często ludzie nie patrzą na swoje zwierzę tak, jak powinni – nie patrzą oczami pełnymi troski, lecz spoglądają na konia jak na rzecz, jak na element życia, który podnosi prestiż właściciela. Chcą się zwierzęciem chwalić, „szpanują”, przeciążają organizm przyjaciela, a gdy ten zachoruje, przestają się nim interesować – po prostu sprzedają konia do rzeźni. Problem z głowy.

Derwisz mieszka w stajni z tarowymi staruszkami. Jest teraz miłym, bardzo spokojnym koniem. Co nie znaczy, że nie potrafi puścić się w galop ze swoimi kumplami, jak młody źrebak. Od lat przyjaźni się z Ikarem, który wygląda jak jego brat bliźniak oraz ze srokatym Apaczem.

W dniu urodzin życzymy Ci Derwiszku, żebyś zawsze był radosny, miał pod dostatkiem siana i wiódł szczęśliwe życie wśród przyjaciół.

Jeśli ktoś z Was chciałby zrobić urodzinowy prezent temu miłemu konikowi i zostać jego Opiekunem Wirtualnym, zapraszamy do kontaktu: adopcje@fundacjatara.info.

urodziny