Urodziny Walenty

Dziś Walenty obchodzi swoje pierwsze urodziny!

Walentego spotkaliśmy na targu końskim w Skaryszewie. Dwa przerażone źrebaki stały uwiązane krótko przy rurce, obok dużych koni. Obce sobie konie, poustawiane bardzo blisko siebie, w nowym miejscu, wśród krzyków i ogólnego zgiełku są bardzo zestresowane, dlatego często gryzą się, kopią i przepychają pomiędzy sobą. Walenty był bardzo wystraszony, klacz koło której stał coraz próbowała go z nerwów ugryźć albo kopnąć. Nie wiedział co się dzieje, szarpał się na krótkim uwiązie, próbując się uwolnić. Jego przerażony, błagający o pomoc wzrok szczególnie ścisnął serce Agnieszki Włodarczyk, która w tym roku była po raz pierwszy w Skaryszewie. Aktorka pomogła w wykupieniu źrebaka i to właśnie ona nadała mu imię Walenty, ponieważ nowe życie zaczął w dniu św. Walentego – targ rozpoczął się w nocy z 14 na 15 lutego.

Konik został przywieziony z innym ogierkiem. Widać było, że towarzysze niedoli zżyli się ze sobą. Nie mogliśmy więc ich rozdzielić i tym sposobem obydwa zostały wykupione i przyjechały do Tary.

Bardzo często konie, wykupione ze Skaryszewa chorują po przyjeździe do domu. Często są hodowane w zamkniętych, dusznych pomieszczeniach. Po raz pierwszy wychodzą na dwór, kiedy są przewożone na targ. Nieprzyzwyczajone do wiatru, chłodu, deszczu przeziębiają się. Tak też było z Walentym. Przysporzył nam trochę zmartwień swoją chorobą. Miał katar, gorączkę i przez kilka dni nie chciał jeść. Podsuwaliśmy mu pod nos różne smakołyki – owies, musli, mieszanki, jednak konik zjadał tylko niewielki kęs. Na szczęście po kilkudniowej kuracji lekami dolegliwości przeszły, Walenty odzyskał apetyt i energię do zabawy, którą bardzo dobrze wykorzystuje ganiając po padoku z pozostałymi dwoma „skaryszewiakami”.

Okazało się, że Walenty jest niezłym urwisem. Chętnie bawi się ze swoim kolegą, Tao. Bardzo polubił również towarzystwo ludzi, chętnie podchodzi, pozwala się głaskać. Potrafi tez postawić na swoim, jest odważny i ciekawski. Odkąd odkrył smak marchewki i jabłek stał się łasy na smakołyki. Jako pierwszy z całej trójki dopomina się o swoją porcję.

W tym wyjątkowym dniu, życzymy Ci, Maluchu, żebyś rósł zdrowo, nie chorował. Żebyś poznawał mnóstwo dobrych ludzi, a czas spędzony na targu w Skaryszewie niech stanie się złym snem, który minął. Ciesz się życiem, przed Tobą wiele pięknych lat, przyjaźni, miłości. Ciesz się nowym życiem w bezpiecznym domu.

Zachęcamy serdecznie do wirtualnej adopcji tego uroczego chłopaka! Prosiliście nas o uratowanie go, teraz my w jego imieniu, prosimy o pomoc w zapewnieniu mu wszystkiego, czego potrzebuje.

urodziny