Weterynarz u Bułka

Właśnie mieliśmy napisać o ostatnich choróbskach dróg oddechowych, jakie w ostatnim czasie przytrafiły się kilku końskim mieszkańcom Tary (na szczęście konie już wyleczone!), a tu wpada Ikar i melduje, że Bułek nam się przytkał… I nie chodzi tu o morzysko, lecz o problem zdrowotny Bułka – przypomnijmy zatem, jaki to problem:
Bułek (goo.gl/PdP3gj) to 30-letni konik polski (ur. 1985). Na początku 2013 r. przeżyliśmy chwile wielkiej trwogi, gdy nasza mała Bułeczka przestała jeść, a na Jego szyi pojawiła się wielka „buła” (www.fundacjatara.info/news,pl,794.html). Okazało się wówczas, że w Jego przełyku doszło do niebezpiecznego poszerzenia – utworzyła się tzw. kieszeń. Bułek wylądował na klinikach, gdzie weterynarze udrożnili jego przełyk, jednak do końca życia istnieje niebezpieczeństwo, że w powstałej kieszeni znów zgromadzi się jedzenie, które może go „przytkać”… Od tamtej pamiętnej, strasznej dla nas wszystkich nocy, Bułek jest na stałej, rygorystycznie przestrzeganej diecie oraz pod stałą baczną obserwacją.

Choć bardzo go pilnujemy, nie uniknęliśmy „powtórki z rozrywki”… Przytkało się konisko, ale na szczęście sytuacja jest już opanowana. Wet zjawił się niemal natychmiast, Bułek miał wprowadzoną sondę, przełyk został udrożniony, a następnie zaaplikowaliśmy mu Balsam Szostakowskiego – specyfik idealny w zaistniałej sytuacji zdrowotnej tego konika. Po południu znów odwiedzi go weterynarz – poinformujemy Was o tym, jak się Bułek miewa. Trzymajcie za niego kciuki!

Oprócz Bułka, pacjentką dnia dzisiejszego była również Iskierka (goo.gl/rwdtLz) – klacz ma problemy skórne, które niestety co jakiś czas powracają… Tym razem zmiany pojawiły się na tylnej nodze i aby dokonać zabiegu na zmienionym chorobowo miejscu musieliśmy naszą Iskiereczkę zaprowadzić do poskromu. Wszystko poszło gładko, co widać po zadowolonej minie kobyłki. A trzeba zaznaczyć, że nie zawsze ma ona tak wyśmienity humor i ochotę na współpracę z człowiekiem!

Oba koniki potrzebują pomocy. Szukają Wirtualnych Opiekunów, którzy wspólnie z nami zaopiekują się nimi na stare lata i zapewnią im zasłużoną emeryturę. Bułek ma już 30-stkę na karku, Iskra do 30-stki „dobija” (ma 27 lat). Jeśli chcecie im pomóc, napiszcie do Alicji na adres: adopcje@fundacjatara.info. Czekamy na Wasze zgłoszenia!
Naszym Poniedziałkowym Pacjentom bardzo przyda się:

olej lniany,
Balsam Szostakowskiego (dostępny w aptekach),
musli dla starych koni,

Jeśli chcecie pomóc Bułkowi i Iskrze inaczej niż finansowo – bardziej „rzeczowo”, będziemy wdzięczni za podesłanie tych specyfików na adres naszego schroniska:

Fundacja Tara – Schronisko dla Koni
Piskorzyna 18