Urodziny Achilles

Dziś świętujemy okrągłe – 25 urodziny Achillesa. W Tarze jest od 2006 roku.

Sto lat Kochany Achillesie! Bądź zawsze zdrowy i miej pod dostatkiem pachnącego siana, chrupiącej trawy, soczystych marchewek i jabłuszek!

Ten gniady wałach trafił do naszego Schroniska razem ze swą urodziwą złotokasztanową przyjaciółką Penelopą z takiego samego powodu, z jakiego setki koni trafia każdego roku do rzeźni… Jego właścicielka miała kłopoty finansowe. Nie było jej stać na utrzymanie koni. Często realizując swoje marzenie, możemy nie przewidzieć jego konsekwencji. Ludzie kupują konie, bo mogą, ale czasem los bywa przewrotny – kończy się praca, upada firma, a zwierzęta trzeba leczyć, karmić, szczepić, odrobaczać, wzywać kowala… Koszty utrzymania tych zwierząt są bardzo duże.

Ważyły się ich losy, ponieważ oba konie nie nadawały się ani do szkółki, ani do rozpłodu

Achilles ma bardzo chorą nogę, a Penelopa jajniki, przez co nie mogła zostać mamą. Koń nieprzydatny do żadnej pracy, z którego nie ma potomstwa, właściciel, który sam ledwo wiąże koniec z końcem – takich przypadków jest wiele, a rozwiązanie najczęściej jedno: rzeźnia. Na szczęście udało się i Achilles wraz z Penelopą trafili do nowego domu, w którym pozostaną już do końca swoich dni, bezpieczni, niezależnie od tego, czy nadają się pod siodło, czy już nie. Achilles przestał być oceniany według przydatności, jak jakiś przedmiot – jest traktowany jak żywa istota, która nie musi być „użyteczną”, by móc żyć.

W okresie stajennym Achilles mieszka w stajni Suskiej, naszym „domu końskich staruszków”, gdzie jest na specjalnej diecie ze względu na zaawansowany wiek. Mimo choroby bawi się z zaprzyjaźnionymi końmi i w okresie pastwiskowym dzielnie przemierza odległe zakątki łąk. Jest łagodnym i bardzo grzecznym, a zarazem odważnym koniem, nie sprawia problemów i chętnie pałaszuje marchewki prosto z dłoni. Przyjaźni się z Maurycym i Sekretem.

Jeśli ktoś z Was chciałby zrobić urodzinowy prezent temu przemiłemu konikowi  i zostać jego Opiekunem Wirtualnym, zapraszamy do kontaktu: adopcje@fundacjatara.info.

urodziny